Na czym polega umowa najmu okazjonalnego?

Przeglądając ogłoszenia dotyczące wynajmu pokojów lub całych mieszkań natknąć się można na termin „najem okazjonalny”. Wiele osób ma problem z rozszyfrowaniem, co takie sformułowanie właściwie oznacza.

Najem okazjonalny – przepisy

Ten rodzaj umowy w polskim prawie sprecyzowany jest w ustawie o ochronie praw lokatorów. Z umowy takiej skorzystać mogą podmioty fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczej. Obejmuje ona ochroną wynajmującego w większym stopniu niż tradycyjna umowa najmu. Wynika to z faktu, że w przypadku podpisania umowy najmu okazjonalnego, właściciel dużo łatwiej może pozbyć się uciążliwego lokatora. Co do formalności, warto podkreślić, że ten typ umowy zawarty może być jedynie na czas określony, w formie pisemnej, z dołączeniem odpowiednich dokumentów. Ale co umowa najmu okazjonalnego w praktyce oznacza dla nas, jeśli chcemy wynająć mieszkanie?

Co warto wiedzieć, jeśli wynajmujesz mieszkanie?

Wraz z podpisaniem takiej umowy, właściciel mieszkania zyskuje szereg praw związanych z możliwością szybkiej egzekucji komorniczej i usunięciem z lokalu najemcy. Jeśli pojawią się poważniejsze problemy ( np. brak opłat lub pozostanie w lokalu po zakończeniu umowy) właściciel mieszkania może natychmiast wszcząć postępowanie egzekucyjne – to oszczędzi mu dużo czasu i kosztów, bowiem ominięta zostanie konieczność brania udziału w procesach sądowych, które często bardzo długo się ciągną.

Podpisanie umowy najmu okazjonalnego wiąże się z wizytą u notariusza, a więc trzeba nastawić się na nieco więcej formalności, niż w przypadku tradycyjnej umowy najmu. Chociaż umowa chroni prawa właścicieli, uczciwi najemcy nie mają się czego obawiać – to jedynie sposób posiadacza nieruchomości na zabezpieczenie się przed lokatorami, którzy nie płacą czynszu i nie chcą opuścić wynajmowanego lokalu.

Źródło artykułu: https://otico.pl/blog/jak-powinna-wygladac-umowa-najmu/